Historie

Historie všech ročníků je velmi spletitá a historických pramenů není mnoho. V současné době nemám čas na detailní popisy her a seznamy posádek všech ročníků. Proto zde uvádím jen velmi hrubou historii a cítím povinnost poděkovat jmenovitě těm, kteří hráli klíčové úlohy. Díky patří pochopitelně i vám všem ostatním, kteří jste se kdy na organizování táborů podíleli. Dnes jsou vás však již desítky a já bych nerad na někoho zapomněl.

 

Historie pořádání táborů se začala psát v roce 1991, kdy se skupina cvičitelů ze Sokola Králův Dvůr rozhodla experimentálně zorganizovat první ročník. Ten trval jenom jeden týden, a to na konci srpna. Celotáborová hra byla na téma Zlatokopové na divokém západě a krátký záznam o této akci se mihnul v tehdejším publicistickém pořadu Aktuality. Celé akci velela Nataša Jungmanová, stejně tak jako 4 následujícím ročníkům. Nataša byla a je vášnivý sportovec a nás děti a později šuplíky honila jak nadmuté kozy. Táboru však jasně udala směr a základní principy jeho fungování, kterými se řídíme dodnes. Natašo, díky za všechno, cos nás naučila a žes měla sílu na krocení nás, divokých koní.

Po Nataše převzal žezlo vášnivý kutil a modelář Olda Chlup. Jeho tábory se vyznačovaly precizní výpravou a takřka filmovými efekty. Jím řízené celotáborovky se odehrávaly v duchu filmů, které jsme studovali velmi pečlivě, a při přehrávání  všech těch scén jsme se opravdu skvěle vyblbli. Oldo, díky za všechno! S Oldou odcházejí na zasloužený odpočinek i Matapy – tehdejší posádka kuchyně. Dámy, máte náš obdiv za to, pro kolik krků jste v té době byly schopny vařit. Díky!

Po Oldovi se velení ujímá Blanka, se mnou po boku. Nastává období nejistoty a pochyb, kdo se ujme vaření.Toho se skvěle zhostili Karel a Dáša Vildmonovi s Hadem. Díky vám! Proč si nepřiznat, že celotáborovka s názvem Freya se nám tehdy docela povedla. Rád na tenhle tábor vzpomínám. Možná ho někdy zopakujeme.

Po Freye jsme trochu ukojili svoje indiánské touhy a Karel Vildmon coby tehdejší velitel mě v mém mládí dodává kuráž k tomu, abych příští ročník řídil já. Jestli to bylo moudré rozhodnutí, ať zhodnotí historie a ti, kdo ji po mně budou psát. Tyče po týpkách nám sloužily ještě dlouho.

Následující rok byla celotáborovou hrou Indie, která byla rozhodně jedna z nejpovedenějších. Vymýšlením legendy jsme s Munym strávili hodně času a její provedení bylo propracované do detailu.

S Kelty potom dochází k jistému přerodu a začíná se formovat současná posádka. K oddílu přichází Collin a do kuchyně Masánek s Bobanem (každý po týdnu) a Ála s Polákem. Bylo to období vyjasňování rolí a lehkých neshod co do filozofie řízení. Od té doby uplynulo dost vody, která obrousila hrany a naše vztahy harmonizovala.

Po stroji času alias staročeském roku jsme si s Blankou už opravdu potřebovali odfrknout.

Role faraóna v Egyptě se ujal dlouholetý šaman Muny. Mně s Blankou to tehdy pomohlo načerpat síly. Muny, díky za všechno, co jsi nám i táboru dal. Někdy se přijeď podívat.

Po Egyptu se opět ujímám vedení a s novými silami i nápady a týmem lidí nabitých energií se pouštíme do Loneianu. Tímto táborem si tak trochu plním sen postavit legendu, o jejímž průběhu do značné míry rozhodují samy děti. Legenda má atributy detektivky a její řešení vyžaduje značnou mozkovou aktivitu. Myslím, že se nám s Collinem podařilo vymyslet příběh, který nemusí být vyprávěn, protože se na táboře jednoduše prožije.

Ve stejném duchu jsme postavili i následující tábory, jejichž legenda volně navazuje na tu předchozí.

 

Seznam historických témat

 

Téma                           

Rok

Velitel

Zlatokopové

1991

Nataša Jungmanová

Indiáni

1992

Nataša Jungmanová

Pravěk

1993

Nataša Jungmanová

Z pohádky do pohádky

1994

Nataša Jungmanová

Robin Hood

1995

Nataša Jungmanová

Nekonečný příběh

1996

Olda Chlup

Po stopách mumie

1997

Olda Chlup

Freya

1998

Blanka Michalová

Indiáni

1999

Karel Vildmon

Indie

2000

Tomáš Nedvěd

Keltové

2001

Tomáš Nedvěd

Staročeský rok

2002

Tomáš Nedvěd

Egypt

2003

Muny

Loneian I

2004

Tomáš Nedvěd

Loneian II

2005

Tomáš Nedvěd

Volmont 2006 Tomáš Nedvěd
Loneian III 2007 Tomáš Nedvěd
Loneian IV 2008 Tomáš Nedvěd
Loneian V 2009 Tomáš Nedvěd

Loneian VI

2010

Tomáš Nedvěd

Loneian VII 2011 Tomáš Nedvěd
Loneian VIII 2012 Tomáš Nedvěd
Loneian IX 2013 Tomáš Nedvěd
Loneian X 2014 Tomáš Nedvěd
Loneian XI 2015 Tomáš Nedvěd
Loneian XII 2016 Tomáš Nedvěd